Διάβαζα πριν λίγο ένα άρθρο σχετικά με ένα συνέδριο πάνω στην χρόνια προστατίτιδα και το μάτι μου έπεσε πάνω σε αυτό :

ΠαράθεσηIn addition, men with CP/CPPS have been found to have a low androgen status, perhaps because of polymorphisms causing problems with androgen receptors. Men with CP/CPPS have been shown to have lower levels of testosterone than controls. Testosterone plays a neuroprotective role, aiding in nerve healing after injury. In the past, CP/CPPS was often termed "stress prostatitis." It has been demonstrated that the greater the perceived stress early in the diagnosis, the greater the pain intensity and disability at later date.

Μου θύμισε τις δικές μου εξετάσεις όπου η τεστοστερόνη μου είχε βγει πολύ χαμηλή (για άτομο της ηλικίας μου πάντα) αλλα όχι κάτω απο τις φυσιολογικές τιμές. Ο γιατρός μου τότε δεν ήξερε να το δικαιολογήσει κάπως και με εφησύχασε καθώς η τιμή δεν ήταν κάτω απο το φυσιολογικό. Το παραπάνω που πόσταρα πιστεύω δίνει μια καλή εξήγηση : Ο οργανισμός προσπαθώντας να "σώσει" τα προβληματικά νεύρα "καίει" τεστοστερόνη.

Ολο το άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκεται εδω :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2483324/

Γεια σου John,
Και εγώ έχω χαμηλή τεστοστερόνη 388 ng/dl και αυξημένη FSH. Σε όλους τους ουρολόγους/ανδρολόγους/ενδοκρινολόγους που έχω πάει δεν έδηξαν ανησυχία αν και εγώ νιώθω πως είναι πεσμένη η τεστοστερόνη. Πιο παλιά ήταν στα 580.  Πρόσφατα έκανα έγχρωμο υπέρηχο ντοπλερ, και εμφανίστηκε κηρσοκήλη και στους δυο όρχεις. Αυτό μπορεί να προκαλέσει μειωμένη τεστοστερόνη και διαταραχή σπέρματος. Αυτό εξηγάει και την αυξημένη τιμή FSH. Δεν χάνεις και τίποτα, κοιτά να δεις αν έχεις κιρσοκήλη. Δεν εμφανίζει συμπτώματα.
Giorgos
44 - Χρόνια Προστατίτιδα απο το 2007. Αυξημένη FSA (19), Testosterone (380), κιρσοκύλη (δεξιά + αριστερά).  Στυτική δυσλειτουργία κάπου κάπου από το 2011. Το 11/2012 εντοπιστικέ Ε. Faecalis μετα απο καλλιέργεια σπερματος (χωρίς μαλλαξη για προστατικό υγρό) - 3 μήνες  αγωγή με TAVANIC. Το 04/2013 εντοπιστικέ Chlamydia (μετά απο μαλλαξη για προστατικό υγρό) - αγωγή με Vibramicyn για 16 ημέρες. Στης 19/4/2013 - Καλλιέργεια σπερματος + με μάλαξη για προστατικό υγρό + εξέταση για τεστοστερόνη (total + free) το πρωί μεταξύ 6-7 πμ.

Δεν έχω τίποτα απ τα δύο που αναφέρεις. Εχω κάνει εξετάσεις