Καλησπέρα παιδιά!

Πρόσφατα, κι ενώ ειχα γινει 100% καλά για κανά 6 μηνο μετά από 3.5 χρόνια συνεχόμενων up (καλά οχι και τρελά up)  and down (οξεια προστατιτιδα το 2017 και μεταβαση σε προστατοδυνια), είχα σεξουαλική επαφή (στοματικο σεξ χωρις προφύλαξη - κανονικο σεξ με προφυλαξη) και την επόμενη μέρα σχεδον βίωσα πάλι εντόνα συμπτώματα τύπου οξείας προστατίτιδας (καύσος στην κοιλιά / περίνεο και δυσκολία στην ούρηση).

Αυτή τη φορά σχεδόν έπαθα αμοκ / κρίση. Λεω δεν παίζει αυτο που ξαναβιώνω !

Δε μου κοψε καν να παω νοσοκομειο για εξεταση ούρων κτλ.

Πηρα Glibax (prulifloxacin ) 1 x 600mg για 12 μερες.
Azithromycin 1g εφαπαξ
Vibrmycin 2 x 100mg για 5 μερες.

Με λιγα λογια τα εκανα κουλουβαχατα.

Λιγες μερες μετα το σταματημα τους, μπορω να πω οτι εχω αρκετα θεματακια παλι, κυριως στο βύθια ενόχληση στο περινεο (προστατιης).

Περιμένω να περασει λιγο χρονος να κανω εξετασεις και να δω αν θα ξυπνησει πάλι για τα καλά το τερας.

Ο λόγος που το βαζω σε νεα θεματική ενότητα, ειναι γιατι μου κάνει εντύπωση πως μετα από τοσο καιρο προσοχης με προφυλαξη σε καθε επαφη (στοματικη και σεξουαλικη), μια περιπτωση, μονο με ελευθρο στοματικο) ηταν υπεραρκετη για να ανοιξουν οι ασκοι του αιολου με αυτη τη γαμωπάθηση.

Θα ηθελα να ακουσω αν καποιος μετα απο μονο στοματικο σεξ ειχε θεματα.
Εχω ξανακοιταξει παλι το φορουμ και λιγο πολυ εχω βρει καποιες μαρτυριες.

Διαβασα ενα αρθρο στο ιντερνετ απο καποια ερευνα νομιζω απο NHBI, (θα το ποσταρω αν το ξαναβρω), για το MUSCA (Male urethra saliva contact avoided). Εν συντομια, κι απο το ιδιο το σαλιο, ειτε το δικο μας ειτε της κοπέλας, υπαρχει αμεση επαναμολυνση καθοτι η χλωριδα της περιοχης τα χει παιξει απο τους τονους αντιβιωσεων. Κανονικη δοση αντιβιοτικων για κανα μηνα και μετα σκληρη τηρηση MUSCA με προφυλακτικο σε καθε επαφη (στο ματικη και κανονικη) , μπορει να επιφερει θεαματικη βελτιωση.



Ανοίγω αυτό το θέμα μήπως έχει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση.
Εμφάνιση στα 33. Οξεία Προστατίτιδα. Λαθος διάγνωση (ουρολοίμωξη) από παθολογο και λάθος αρχικη αντιβίωση-Fugentin αντί για κινολονη. Μικρόβιο: Klebsiella. Mετα από 9 μερες σωστη διάγνωση και αλλαγή σε κινολόνη. Εντελως καλα. Αλλα μετα από 10 μέρες - στην πρωτη εκσπερματιση μετα το αρχικο επεισόδιο (19 μερες μετα δηλ), ακαριαία εκκινηση συμπτωμάτων χρόνιας προστατιτιδας - Πόνος, γδάρσιμο στη βαση του πέους, τράβηγμα στην κοιλιά και συνεχης επιδείνωση.

φιλε και σε μενα συνεβη μη γνωριζοντας τους κινδυνους απο το ελευθυρο στοματικο(που αρκετοι σε λενε στοματικο χωρις προφυλαξεις δεν εχει σημασια) και η δικη μου ιστορια ξεκινησε ακριβως απο αυτο και δυστυχως εχει οπως λενε και αλλοι τα πανω και τα κατω του.Δεν εχω μιλησει ακομα για το θεμα μου γιατι ειναι μεγαλη ιστορια και οταν βρω χρονο θα ανοιξω ενα θεμα