Ολα ξεκινησαν αρχες καλοκαιριου 2019 μεσυμπτωμα την δυσουρια και τραβηγμα τσιμπημα στον δεξιο ορχει.Αρχικα θεωρησα οτι ειναι ουρολειμωξη και απο μονος μου πηρα augmentin για 7 ημερες χωρις βελτιωση.Αποφασισα να παω σε ουρολογο.Παω στον ουρολογο,με το που μπαινω βλεπω καμια 10ρια με σκυμενο κεφαλη.Εχοντας κλεισει ραντεβου μπαινω μεσα στο γιατρο και του εξηγω τα συμπτωματα.Μου κανει εναν υπερηχο και μου λεει οτι εχω προστατιτιδα.Εν το μεταξι βιαζοταν να με διωξει γιατι περιμενε και κοσμος.Μου λεει παρε  prixina για 10 ημερες και θα γινεις καλα εξετασεις δεν μου εδωσε γιατι ειχα παρει ηδη αντιβιωση.Μην ξερωντας τι εινα προστατιτιδα,οκ λεω και εφυγα ανακουφισμενος.Μετα απο 10 ημερες βελτιωση καμμια.Οποτε αποφασιζω να παω σε αλλο ουρολογο.Αυτη την φορα ποιο καλος καθεται μου εξηγει καποια πραγματα.Μου γραφει εξετασεις ουρων και σπερματος μου κανει υπερηχο με προστατη 12cc και 120ml ουρα και οντος μετα τη ουρομετρηση τοσα ειχα  ενω ο αλλος πριν 10 ημερες μου ειχε πει 30cc προστατη.Στο σπερμα βρισκουμε λιγες αποικιες e colis αν θυμαμαμαι.Α ωραια μου λεει το βρηκαμε το προβλημα 20 ημερες αντιβιωση και θα γινεις καλα.!!!!Μετα απο 20 ημερες η δυσουρια πονος καψιμο στο περινεο σουβλιες στον ορχει συνεχιζοντε χωρις βελτιωση.Ξανα στο γιατρο και αλλες εικοσι μερες αλλη αντιβιωση.Την συνεχεια την φανταζεστε.  Καμια βελτιωση.Παλι στο γιατρο του λεω αντιβιωση δεν ξαναπερνω.Μου λεει για μαλαξεις αν και δεν πιστευει να εχουν αποτελεσμα ,αρνουμαι.!Μετα απο ψαξιμο πεφτω πανω στο site
σας και αρχιζω να διαβαζω να περνω ιδεες τι να κανω αλλα και να με βοηθαει ψυχολογικα Αποφασιζω να παρω saw palmetto το παιρνω ενα μηνα χωρις καμια βελτιωση.Το σταματαω και παιρνω couarsentini ενα την ημερα.Στις 2 με 3 ημερες παρατηρω βελτιωση που συνεχιζετε οσο προχωρα  ο καιρος.Μετα απο 100 ημερες couarsentini οι πονοι υποχωρουν κατα 90% και το μονο που δεν βελτιώνεται ειναι η μειωμενη ροη αλλα ok ειναι υποφερτω
Περνανε 2.5 χρονια  με την συνιθιζμενη ποια δυσουρια και κατα περιοδους εξαρσεις με πονους στο περινεο καψιμο πονους χαμηλα στην κοιλια και στην μεση τα γνωστα συμπτωματα που ομως δεν κρατουν πανω απο 3 ημερες.Και αντιμετωπιζοντε με πολυβιταμινες couarsentin voltaren.Μετα απο 2 .5 χρονια Σεμπτεμβριο 2021 εχω καινουργιο συμπτωμα πονοσουβλιες στο πεος και στη αριστερο γλουτο!!!και η μονιμη δυσουρια.Ο πονος ειναι ποιο εντονος την νυχτα και δεν με αφηνει να κοιμηθω.Εδω και 15 ημερες ξεκινησα prostavital.Δεν ξερω αν δουλευει γιατι 2 ημερες μπορει να μην ποναω καθολου και την τριτη να με πιασει.Το παραξενο ειναι οτι πονος ερχεται και φευγει ξαφνικα.

Φίλε πόσο χρονών είσαι?
Καταρχήν νομίζω πως πρέπει να το πάρεις από την αρχη. Ν βρείς έναν ουρολόγο που να σου κάνει και σα γιατρός και σαν άνθρωπος, δλδ να.μην είναι απλά ξεπετα για τα φράγκα και να μη σου κάνει και τίποτα...κατά αρχήν νομίζω πως πρέπει να πάρεις άλφα μπλόγκερς να φύγει η κατακράτηση ,αν ακόμα έχεις, γιατί αν το πρόβλημα είναι μικροβιακό με λιμνάζοντα ουρά στην κύστη σου θα έχεις συνέχεια πρόβλημα που θα διαιωνιζεται....επίσης μπορεί μακροπρόθεσμα να έχεις θέμα στα νεφρά! Άρα βρες γιατρό....κοίτα νεφρά...κρεατινες κτλ, καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός με τις αντιβιωσεις γιατί έχουν πολλές παρενέργειες! Εμένα μου κάνα θέμα γαστρεντορολογικο. Πάντα καλά προβιοτικα μαζί με τις αντιβιωσεις....Κάνε άλλη μια φορά καλλιέργεια ούρων και σπέρματος να δεις τι γίνεται και το ξαναβλεπεις.

Στις πολύ χρήσιμες συμβουλές του Timo, θελω να προσθέσω ότι καταρχάς τη πρώτη φορά το 2019 δεν έπρεπε να πάρεις αβασάνιστα αντιβίωση, (στον πανικό και εγώ έχω πάρει λάθος), μπορούσες να πάς σε ένα διαγνωστικό κέντρο για καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα, 15 ευρώ κοστίζουν χωρίς παραπεμπτικό  να πλακωθείς στα νερά και αμέσως να πας σε ουρολόγο. Τώρα ο ουρολόγος αφού κάνει τα γνωστά αιματολογικές υπερήχους κ.λ.π. και διαγνώσει προστατίτιδα θα έπρεπε να σε στείλει για stamey mears εξέταση, (υπάρχουν στο φορουν πληροφορίες), πολλοί ουρολόγοι σε στέλνουν για καλλιέργεια σπέρματος, αλλά είναι λάθος εξέταση για την προστατίτιδα, επίσης κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάρεις και κάποιο φάρμακο όπως XATRAL, βελτιώνει τις παραμέτρους κένωσης μειώνοντας τον ουρηθρικό τόνο και την αντίσταση στο έσω στόμιο της ουρήθρας και διευκολύνει την κένωση της ουροδόχου κύστης, βοηθάει πάρα πολύ. Τέλος, όχι καφέδες, όχι αλκοόλ όχι καυτερά υπάρχουν μπύρες χωρίς, τώρα και κρασί, όπως και decaf