Κάνω ενα update της κατάστασης πήγα σε νέο ουρολόγο ο οποίος αφού τραβούσε τα μαλλιά του με όσα πήρα απο τους υπόλοιπους + οτι ακόμα και τον προστάτη μου τον είχαν μετρήσει λάθος στον υπέρηχο και τελικα αντι 35 που μου είπαν είναι μόνο 23..
Ξεκίνησα Fosfomycin κάθε 48h + κουερσετίνη 1500mg /μέρα και prostamol 1 χάπι την ημέρα..
Θα ενημερώσω σύντομα για την πορεία μου..

Κουερσετινη μπορείς να αμου στείλεις ποιο σκεύασμα σου προτάθηκε γιατί θέλω να ξεκινήσω και εγώ?
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

Δεν μου είπε συγκεκριμένο..Της Lamberts πήρα των 500mg.. Και μου είπε να παίρνω 1500mg την ημέρα..

Καλημέρα σας, δυστυχώς και η fosfomycin στον 3ο φάκελο με πείραξε.. Πονοκέφαλος, ζαλάδες, και διάρροια.. Χτες δεν μπορούσα να κοιμηθώ και σήμερα έχω κεφάλι καζάνι και έντερο χάλια.. Νοιώθω άρρωστος.. Και κάπως έτσι αφού ούτε κυνολόνες μπορώ να πάρω ουτε και αυτό.. Είμαι στο σημείο 0.. Και οι τελευταίες εξετάσεις έδειξαν εντερόκοκκο με 6-8 πυοσφαίρια.. Πλέων δεν ξέρω τι να κάνω και φαντάζομαι ούτε και κάποιος γιατρός θα ξέρει να μου πει τι να κάνω..

Ενα update απο το δράμα μου.. Τελικά δάγκωσα τα δόντια και πήρα 7 φακέλους Fosfomycin κάθε 48 ώρες όπως μου είπαν.. Δεν έκαναν τίποτα.. Τελικά μη αντέχωντας το κάψιμο και στα όρια της παράνοιας είχα ενα κουτί Ladinin και πήρα την απόφαση να περάσω το δράμα του εντέρου μήπως και τελικά ηρεμήσω.. Πήρα 1χ500mg να δω πως θα πάει.. Όπως το περίμενα πέρασα δύσκολα με το έντερο και το στομάχι, με προβιοτικά και buscopan κάπως το ξεπέρασα και ο προστάτης έδειξε άμεσα βελτίωση.. Είμαι στο 3ο 500mg την ημέρα το πάω χαλαρά και δεν παίρνω 2 γιατί φοβάμαι.. Και σήμερα τι έγινε;; Πονάω αριστερή γάμπα και δεξί αστράγαλο και μπροστά, το παει για τενοντίτιδα... Και πείτε μου τώρα σε ποιάνει παράνοια η οχι;;;;; Τι να κάνω άλλο;;; Τώρα να σταματήσω και την Cipro που επιτέλους μετά απο μήνες νοιώθω κάπως καλα γιατί θα μου κανει ζημία στους τένοντες;; Μιλάμε δεν πάει άλλο...

Αδερφέ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι κουράγιο!

Πάσχω απο ΧΠΑ πάνω απο δεκαετία χωρίς να έχω βρει λύση. Έχοντας και νόσο του Κρον το ερεθισμένο έντερο επηρεάζει άμεσα την περιοχή της πυέλου και του προστάτη.

Και τι θα κάνουμε φίλε μου εμείς που δεν μπορούμε να κάνουμε 2-3 μήνες κυνολόνες; Εγω δεν ξανα βάζω τέτοιο χάπι μέσα μου είναι 100% απαγορευμένα για μένα, πήρα 5 αντιβιώσεις αλλες απο τον Ιούλιο και δεν φεύγει, ισα ισα εξαπλώνεται και στους όρχεις στις επιδυδιμίδες.. Ζαλάδες, ναυτία, ρίγος μπαλάκι του golf, ενέργεια 0.. Πως θα ζήσουμε;

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω ή να υπήρχε ένα μαγικό χάπι που να λύσει το πρόβλημα της χρόνιας προστατίτιδας και του ΧΠΑ.
Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου και την απελπισία σου! Εχοντας φτάσει ο ίδιος πολλές φορές στο σημείο 0, μην αντέχοντας τους πόνους, το κάψιμο, μη μπορώντας να καθήσω πάνω απο 10 λεπτά και έχοντας έξαρση της Κρον με τα έντερα διαλυμένα, χάνοντας κιλά και μη μπορώντας να φάω, πήγα σε ψυχίατρο (με σύσταση του Γαστρεντερολόγου) και μου έγραψε αγχολυτικά-αντικαταθλιπτικά. (Cymbalta 60mg x 1) Η πρώτη εβδομάδα ήταν κόλαση αλλά μετά με βοήθησαν πάρα πολύ. Ηρέμησε το έντερο, μπόρεσα να ξαναφάω, πήρα κιλά, ηρέμησε το ανοσοποιητικό, μπορέσα και πήρα Bactrimel επι τριμήνου μαζί με προβιοτικά και αλλα συμπληρώματα, μειώθηκε αισθητά ο πόνος λόγω της ηρεμίας του εντέρου. Πραγματικά δεν το πίστευα. Ενώ δεν πέρασαν οι πόνοι του ΧΠΑ και δεν λύθηκε το πρόβλημά μου, μόνο που ηρέμησα λίγο ψυχολογικά πήρε τα πάνω του ο οργανισμός μου.

Διαβάζοντας το ιστορικό σου, έχεις πάρει πολλές αντιβιώσεις (όπως πολλοι απο εμάς) με πολλές παρενέργεις.
Μοιράζομαι την ιστορία μου μήπως μπορέσεις και βοηθηθείς προς αυτή την κατέυθυνση. Συζήτησέ το με τον ουρολόγο σου.

Καλή δύναμη Αλεξ!

Καλησπέρα AlexBK εντερόκοκκο πόσα cfu/ml έχεις; γιατί εάν είναι χαμηλή η συγκέντρωση κάτω από 10.000 δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα, εγώ για παράδειγμα έχω από τον Σεπτέμβριο και μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει τίποτα, και έχω συμπτώματα  συχνουρία, τις γνωστές ενοχλήσεις στο περίνεο και πάει λέγοντας, κάνω κάθε 1,5 μήνες stamey και βλέπω που βρίσκομαι.
Με τις αντιβιώσεις όλοι έχουμε πάθει ζημιές, τενοντιτιδες, σπαστική κολίτιδα και πάει λέγοντας.
Θα συμφωνήσω με τον Yorgos_b ότι πρέπει να βοηθηθείς με αγχολυτικά-αντικαταθλιπτικά για να μπορέσεις να ηρεμήσεις και να ισορροπήσει ο οργανισμός.
Και να θυμάσαι ότι δεν είσαι ο μόνος όλοι έχουμε περάσει από αυτές τις καταστάσεις, καλή δύναμη.

Γεια σου φίλε Alex.
Μην σε παίρνει από κάτω! Είναι προφανές ότι υποφέρεις και έχεις κουραστεί. Μην απελπίζεσαι και μην εγκαταλείπεις.
Ποιος σου είπε ότι η ζωή είναι πάντα ρόδινη? Ποιος σου είπε οτι η υγεία είναι πάντα δεδομένη? Υπάρχουν και χειρότερα στη ζωή. Υπομονή!
Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω πιο ειδικά γιατί έχουμε διαφορετικά συμπτώματα. Συγκεκριμένα, πιστεύω ότι είμαι πολύ ειδική περίπτωση. Αν διαβάσεις το ιστορικό μου θα καταλάβεις.
Έχουμε όμως και κάποια κοινά. Κοντινή ηλικία και ισάριθμα περίπου χρόνια ταλαιπωρίας. Επίσης έχω εκκολπώματα στο έντερο, τενοντίτιδα και δεν μπορώ να πάρω κινολόνες (για διαφορετικό λόγο).
Όπως επίσης και μυοσκελετικά και και...
Ομοίως ενδοφλέβιες αντιβιωσεις, άσχετους γιατρούς σε Ελλάδα και Αγγλία κλπ.
Όπως και να έχει όμως,  θα ζήσουμε και πρέπει να ζήσουμε και να είμαστε και ευτυχισμένοι. Η ευτυχία άλλωστε είναι στιγμές. Αν ξυπνάς το πρωί και λες πωπω τι με βρήκε, θα έχεις μια δυστυχισμένη μέρα. Αν ξυπνάς και λες είμαι δυνατός και θα την παλέψω σήμερα να έχω μια ευτυχισμένη μέρα, το πιθανότερο είναι τα καταφέρεις.
Βρες τι σου αρέσει να κάνεις, τι σε γεμίζει και κάντο. Βάλε προτεραιότητα τον εαυτό σου και την υγεία σου. Ξεκουράσου όσο το δυνατόν περισσότερο, καλή διατροφή, όχι άγχος για ανούσια πράγματα, κοιμήσου καλά. Αν έχεις χόμπυ/ ασχολίες, βάλε τα στην καθημερινότητά σου. Αν δεν έχεις, πρέπει να βρεις. Ακόμα και απλά πράγματα  όπως ένας περίπατος ή μουσική. Θα σε βοηθήσει.
Στα λέω γιατί και εγώ περνάω δύσκολα.
Τον τελευταίο χρόνο έφτασα στα όρια μου. Έχασα 11 κιλά, έβγαλα άσπρες τρίχες, πονουσα πολύ! Σαν να μου έριχναν κλωτσιά κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Ήμουν όλη μέρα στον καναπέ και βογκουσα από τον πόνο για μήνες!!!!
Ακόμα πονάω (ευτυχώς όχι τόσο πολύ)  και πιστεύω έτσι θα πάει. Κάθε μέρα πρέπει να προσέχω. Με ενοχλεί αφάνταστα η οδήγηση και βάρος από 2kg και πάνω! Έχω ένα χρόνο να κοιμηθώ μπρούμυτα ή στο πλάι. Μόνο ανάσκελα πλέον. Συν άλλες στενοχώριες πέραν του προβλήματος μου.
Βρες έναν καλό γιατρό με όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου. Δεν υπάρχουν πολλοί, δυστυχώς. Να έχεις υπομονή. Να τους δίνεις 1-2-3 ευκαιρίες το πολύ. Μετά άντε γειά. Πήγαινε άλλου. Ομοίως με μικροβιολογικά και απεικονιστικά. Δυστυχώς, ακόμα χειρότερα και από τους ουρολόγους.
Δοκίμασε συμπληρώματα διατροφής. Ένα κάθε φορά, για να δεις τι δουλεύει σε σένα.
Αν έχεις θεό, προσευχήσου, αν έχεις οικογένεια να σε στηρίξει ψυχολογικά. Ότι βοήθεια μπορείς να βρεις, μην την αφήσεις. Ακόμα και από αυτό εδώ το forum ή από ψυχολόγο.
Έχουμε πρόβλημα και δυστυχώς τα συμπτώματα αυτά επηρεάζουν και το μυαλό μας.
Κουράγιο!

Algos είπες πολλά.. Πάρα πολλά  :) ;)
Alex αγάντα. Ίσως κάποια σχετικά πρόσφατα μέλη να θελήσουν να σου πουν εμπειρίες από την ψυχολογική πλευρά του θέματος. Για μένα σε κάθε έξαρση, 1-2 εβδομάδες νωρίτερα καιγόταν ο κόσμος. Κατάθλιψη και απογοήτευση. Μόλις ηρεμούσα μετά από κάποιο διάστημα όλα καλυτερα.
Προσωπικά διαφωνώ με τα ψυχοφάρμακα. Οχι σαν ταμπού, ούτε γιατί δεν χρειαζονται οι τρελογιατροι.

Τα αντικαταθλιπτικά και λοιπες αγωγές, είναι φαρμακα 50-60 χρονων, αλλάζουν λίγο δραστικές και συσκευασίες και κάνουν πάνω κάτω τα ίδια. Δεν πρέπει να σταματήσεις ομως αν τα ξεκινήσεις. Επίσης, επηρρεαζουν στύση/γονιμότητα κλπ κλπ. Είχα βρει στο παρελθον μια έρευνα που αναφέρει ότι η χημεία του "άρρωστου" προστάτη είναι όμοια με την κατάθλιψη. Και στο τέλος, μπορείς να πάρεις ότι παρεις, ένα χρόνο να είσαι οκ, και μόλις σταματήσεις να είσαι τα ίδια. Υπήρχε ένα μέλος παλιότερα που υπεραμυνόταν των αντικαταθλιπτικών.

Θα συμφωνήσω με τον Algos, "αν έχεις θεό, προσευχήσου, αν έχεις οικογένεια να σε στηρίξει ψυχολογικά. Ότι βοήθεια μπορείς να βρεις, μην την αφήσεις. Ακόμα και από αυτό εδώ το forum ή από ψυχολόγο".

Να ρωτήσω και κατι άλλο. Πόσο καιρό έχεις που παίρνεις φαρμακα? Συνεχόμενα? Εχεις σκεφτεί να κάνεις ένα διαλειμμα? Λίγο ξεκούραση, ανασύνταξη, ίσως μόνο με προσεγμένη διατροφή μονο?

Με κλίμακα 1-10 (όπου 10 ο χειρότερος πόνος που έχεις νιώσει ποτέ), πόσο πονάς?

Η σκέψη μου είναι, αν είσαι σε φάση πόνου 5/10 και κάτω, ίσως να αξίζει να το δείς έτσι. Μηδεν φάρμακα, αποτοξίνωση, να ηρεμήσει το στομάχι/εντερο, και μόνο από αυτό μπορεί να δείς βελτίωση συνολικά. Και μην ξεχνάμε: Από αντιβιώσεις, έχει "φύγει" κόσμος. Από προστατίτιδα κανείς. Ισως να αφήσεις για 2-3 μήνες την σκέψη των μικροβίων και ότι πρεπει να τα ξεφορτωθείς. Πως σου φαίνεται?

Αγάντα.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και την στήριξη. Είναι διαφορετικό να τα ακούς απο κάποιους που γνωρίζουν πως είναι διότι ο περισσότερος κόσμος που δεν το έχει δεν καταλαβαίνει.. Η κατάσταση μου τώρα είναι οτι τελικά έπαθα ζημιά απο τις κυνολόνες, δηλαδή τα πόδια μου άρχισαν να πονάνε παντού σε ολους τους συνδέσμους και τα γόνατα ξαφνικά και έτσι σταμάτησα την Cipro που μου έδωσε έστω για 3-4 ημέρες ενα ευχάριστο διάλειμα.. Δεν μπορώ καν να περπατήσω καλά και φοβάμαι μην σπάσει και κάνας τένοντας, διάβασα σε ενα forum για τενοντίτιδα απο άλλους που έχουν πάθει με Levofloxacin και Cipro κυρίως τα ίδια οτι τα φάρμακα αυτά στεγνώνουν το μαγνήσιο απο τον οργανισμό, πέραν των ζημιων στα μυτοχόνδρια, DNA κτλ.. Πήγα και πήρα μαγνήσιο σε υγρή μορφή και με το που ήπια ήταν λες και πότιζα τα πόδια μου, άρχισαν να έχουν σπασμούς και κέγανε σαν να το ρουφούσαν.. Τώρα πρέπει να προσέχω 30 ημέρες λένε μέχρι να δω σε τι επίπεδο θα αποκατασταθεί.. Οπότε τώρα δεν εχω πόδια, το έντερο κανει τα δικά του και το μπαλάκι του golf μαζί με το κάψιμο σιγά σιγά επανέρχεται.. Με κλίμακα 1-10 η ενόχληση φτάνει στο 7.. Παίρνω φάρμακα απο τον Ιούλιο, με 3 διαφορετικούς ουρολόγους που ο κάθε ένας λεει τα δικά του.. Ο άλλος μου έδωσε Ceftoral 24 μέρες για προστατίτιδα και μέσα στις οδηγίες το ίδιο το φάρμακο γράφει "εξαιρούνται οι προστατίτιδες"..
Πλέων θα δοκιμάσω την ομοιοπαθητική αφού ξεκουραστώ λίγο και το σοβαρό ζήτημα τώρα είναι τα πόδια μου.. Περπατάω σαν γιαγιά.. Στα αντικαταθλιπτικά δεν ειμαι υπερ, δεν θα πάρω ποτέ. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι..

Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!
Για τενοντίτιδα έχω βρει στο νετ αυτά:
https://www.skroutz.gr/s/15520713/Cosequin-Tendoactive-60-%CE%BA%CE%AC%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82.html
https://www.skroutz.gr/s/3184540/Solgar-Extra-Strength-Glucosamine-Chondroitin-MSM-60-%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82.html
https://www.skroutz.gr/s/7111590/Viogenesis-Serrapeptase-300-000-SPU-60-%CE%BA%CE%AC%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82.html

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα, οπότε καλύτερα να ρωτήσεις έναν γιατρό (παθολόγο, ορθοπαιδικό) ή έστω ένα φαρμακοποιό.
Ίσως σε βοηθήσουν και οι φυσιοθεραπείες.

Mίλησα με εναν ομοιοπαθητικό απο Ελλάδα και μου συνέστησε το Medorrhinum.. Έχετε κάποια άποψη; Το έψαξα αρκετά αλλα δεν κατάλαβα πως θα βοηθήσει αυτό στην προστατίτιδα με εντεροκοκκους.. Την Παρασκευή θα πάρω και μια γνώμη απο κλινική στην Ινδία.. Τι να κάνω να δούμε μήπως υπάρχει κάποιο φως κι απο εκει..

αυτο ειναι για γονόρροια..

προσεχε λιγο με τετοιες χωρες. υπαρχει και το manilla protocol μην μπλεξεις πουθενα....