15 Ιουλίου, 2012, 04:07:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Αυγούστου, 2012, 12:02:08 ΜΜ από Phaethon
Το ποστ αυτό αποτελεί συνέχεια του θέματος "Ποιος είναι ο ασθενής με προστατίτιδα; / Κατηγοριοποίηση της προστατίτιδας"

Από το βιβλίο "A Headache in the Pelvis" των David Wise και Rodney Anderson

Περιγραφή

Η Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα (κατηγορία ΙΙ) αποτελεί μια πιο δύσκολη πάθηση από την Οξεία Βακτηριακή Προστατίτιδα (κατηγορία Ι). Οι περισσότερες περιπτώσεις Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας οφείλονται σε ανεπαρκή αντιμετώπιση περιστατικού Οξείας Βακτηριακής Προστατίτιδας.

Η Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα είναι σχετικά σπάνια.

Άνδρες που έχουν επαναλαμβανόμενες αποικίσεις βακτηριδίων στην ουρήθρα λόγω ανεπαρκούς καθαριότητας και υγιεινής, επικίνδυνων σεξουαλικών πρακτικών, ανάγκης τοποθέτησης καθετήρα στην ουρήθρα μπορεί να αποκτήσουν αποικισμό από βακτήρια και μόλυνση. Επίσης, άνδρες που έχουν στενώσεις ή ουλώδεις ιστούς στην ουρήθρα που εμποδίζουν τη ελεύθερη ροή των ούρων είναι επιρρεπείς σε επαναλαμβανόμενες αποικιακές μολύνσεις.

Οι ασθενείς αυτής της κατηγορίας, εμφανίζουν ανά κάποιες περιόδους επεισόδια οξείας αναζωπύρωσης, όπου τα βακτήρια ξαφνικά αναπτύσσονται, εξαπλώνονται και αρχίζουν να μολύνουν την ουροδόχο κύστη (ουρολοίμωξη). Ο πάσχοντας μπορεί να είναι τελείως ασυμπτωματικός ανάμεσα σε αυτά τα επεισόδια και συχνά δεν υπάρχει εύρεση βακτηριδίων στην ουροδόχο κύστη αναμεταξύ αυτών των επεισοδίων. Αυτό είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό της Χρόνια Βακτηριακής Προστατίτιδας: ότι ο πάσχοντας είναι συνήθως τελείως απαλλαγμένος από συμπτώματα μεταξύ επεισοδίων που εμφανίζονται περιοδικά ανά κάποιο χρονικό διάστημα.

Συμπτώματα (συνήθως είναι περιοδικά αλλά μπορεί να είναι και συνεχή)
-Συχνοουρία (ανάγκη ούρησης σε διαστήματα μικρότερα των δύο ωρών).
-Δυσουρία (πόνος ή τσούξιμο κατά την ούρηση)
-Επαναλαμβανόμενες δυσλειτουργίες της ουρικής διόδου με κακή ροή, δυσκολία στην έναρξη της ούρησης, νυκτουρία (συχνή ούρηση κατά τη διάρκεια της νύχτας). Αυτά τα συμπτώματα "μιμούνται" κατά κάποιο βαθμό τα συμπτώματα υπερπλασίας του προστάτη.
-Τα συμπτώματα εμφανίζουν περιοδικότητα ανάλογα με τα επίπεδα του βακτηριακού φορτίου. Στον πάσχοντα κατά τα περιοδικά αυτά επεισόδια, ο μικροοργανισμός που εμφανίζεται να έχει προσβάλλει το ουροποιητικό είναι συνήθως ο ίδιος

Παράγοντες που σχετίζονται με την εκδήλωση της νόσου:
-Ολιγωρία στην αντιμετώπιση περιστατικού Οξείας Βακτηριακής Προστατίτιδας (Κατηγορία Ι).
-Ύπαρξη πετρών ή αποτιτανιώσεων στον προστάτη
-Άνδρας χωρίς περιτομή με ανεπαρκή καθαριότητα-υγιεινή
-Μερική κατακράτηση ούρων

Συχνότητα εκδήλωσης:
-Σχετικά σπάνια (περίπου 5% των περιπτώσεων όπου γίνεται διάγνωση προστατίτιδας)

Εξετάσεις για διάγνωση:
-Καλλιέργεια ούρων και προστατικού υγρού (σημαντικότατες και όμως συχνά παραβλέπονται από τους γιατρούς)
-Οι καλλιέργειες δείχνουν το βακτήριο να εξακολουθεί να βρίσκεται στον προστάτη σε περιόδους χωρίς συμπτώματα (μεταξύ των περιοδικών επεισοδίων ουρολοίμωξης).

Συμβατικές θεραπείες που χρησιμοποιούνται στην αντιμετώπιση:
-Αντιβιωτικά κατηγορίας φθοροκινολονών έχουν αποδειχτεί τα πιο αποτελεσματικά και απαιτούν θεραπεία τουλάχιστον 6 εβδομάδων.
-Αντιβιωτικό Nitrofurantoin (για ουρολοιμώξεις) μπορεί να καταστείλλει τα επεισόδια αναζωπύρωσης και την ξαφνική εξάπλωση της μόλυνσης, αλλά δεν μπορεί να εξαλείψει πλήρως τον μικροοργανισμό [σημ: το Nitrofurantoin δεν έχει διαπερατότητα στον προστάτη].
-Σε κάποιες περιπτώσεις, καθώς ο ασθενής προχωράει σε ηλικία και ο προστάτης μεγαλώνει και συσσωρεύονται πολλαπλές πέτρες εντός του, ο ασθενής μπορεί να επωφεληθεί από διουριθρική επέμβαση αφαίρεσης μέρους του ιστού που είναι επιρρεπής στις επαναλαμβανόμενες μολύνσεις.

Αποτελεσματικότητα συμβατικών θεραπειών:
-Τα αντιβιοτικά είναι συνήθως αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση των περιοδικών επεισοδίων οξείας αναζωπύρωσης.
-Η πλήρης εξάλειψη της εμφάνισης αυτών των περιοδικών επεισοδίων είναι δύσκολη. Τα αντιβιοτικά που χρησιμοποιούνται εναντίον αυτής της πάθησης μπορεί να χάσουν την αποτελεσματικότητά τους στον χρόνο καθώς τα βακτήρια μεταλλάσσονται και μπορεί να αναπτύξουν ανθεκτικότητα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 15 Ιουλίου, 2012, 04:07:13 ΜΜ

-Σε κάποιες περιπτώσεις, καθώς ο ασθενής προχωράει σε ηλικία και ο προστάτης μεγαλώνει και συσσωρεύονται πολλαπλές πέτρες εντός του, ο ασθενής μπορεί να επωφεληθεί από διουριθρική επέμβαση αφαίρεσης μέρους του ιστού που είναι επιρρεπής στις επαναλαμβανόμενες μολύνσεις.


Δυστυχώς όμως αν κάνει διουρηθρική προστατεκτομή ή οποιαδήποτε τμηματική προστατεκτομή θα παρουσιάζει εφ όρου ζωής παλίνδρομη εκσπερμάτιση. Δηλαδή το σπέρμα δεν θα εκτοξεύεται αλλά θα παλινδρομεί μέσα στην ουροδόχο  κύστη. Για αυτό λέει ότι γίνεται σε μεγάλη ηλικία. Ουσιαστικά ο προστάτης είναι η βαλβίδα και παράγει και μέρος του σπέρματος.
Τα λέω αυτά για να μην νομίσει κανένας ότι θα ξεφορτωθεί το πρόβλημα με προστατεκτομή.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#2 15 Ιουλίου, 2012, 08:20:04 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουλίου, 2012, 08:36:13 ΜΜ από Phaethon
Κάνεις πολύ καλά και το αναφέρεις αυτό. Το να μπεις χειρουργείο για αυτό θα ήταν η τελευταία απόφαση των τελευταίων και αυτό όταν πλέον είσαι σε κάποια ηλικία και πάνω.

Αυτό που πρέπει να τονιστεί όσο δεν παίρνει, είναι πως οι Wise και Anderson θεωρούν τραγωδία το ότι καταφεύγουν σε τέτοια λύση κάποιοι ασθενείς της κατηγορίας ΙΙΙ (Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους), οι οποίοι άλλωστε είναι και το 90% ή περισσότερο των ανθρώπων από εμάς που τους γίνεται διάγνωση προστατίτιδας και οι οποίοι μπερδεμένοι νομίζουν ότι ανήκουν στο μικρό ποσοστό της κατηγορίας ΙΙ (Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα). Οι Wise και Anderson τονίζουν ότι αυτοί οι ασθενείς όχι μόνο δεν έχουν να κερδίσουν κάτι από μια τέτοια επέμβαση αλλά συνήθως από την εμπειρία τους και τα εκατοντάδες ιστορικά που παίρνουν κάθε χρόνο έχουν συμπεράνει πως μετά από μια τέτοια επέμβαση σε ασθενή της κατηγορίας ΙΙΙ τα συμπτώματα συχνά χειροτερεύουν, πράγμα που υποδεικνύει ότι ο προστάτης είναι παντελώς αθώος στους ασθενείς αυτής της κατηγορίας.

Θα το αναφέρω όταν γράψω για την κατηγορία ΙΙΙ αλλά με πρόλαβες.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Σχετικά με το θέμα της ΧΒΠ θεωρώ ότι η ανάλυση του Phaethon καλύπτει την περίπτωση, ωστόσο πραγματικά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει τρόπος πλήρους και μόνιμης εξάλειψης του παθογόνου μικροβίου. Δηλαδή στην δικιά μου περίπτωση με θεραπεία ενός μήνα πέρυσι τον Μάϊο και 5 μήνες χημειοπροφύλακης έμεινα συνολικά 10 μήνες καθαρός (οι καλλιέργεις σπέρματος δεν έδειχναν e-coli). Οι εστίες (ασβεστώσεις) του προστάτη που ήταν ενεργές δεν έχουν πλέον φλεγμονή αλλά δημιουργήθηκε νέα εστία από άλλη πλευρά του προστάτη που δεν είχε τίποτα πριν!!!! Προφανώς εάν ξανακάνω την ίδια θεραπεία θα καθαρίσει και αυτή, αλλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; Αντιβίωση και πάλι αντιβίωση και πάλι και ξανά τα ίδια; Αν και δεν έχω συμπτώματα που να με ενοχλούν, αν και σύντομα θα έχω το γιό μου δεν μπορώ να χωνέψω ότι δεν υπάρχει μόνιμη θεραπεία για μια βακτηριακή προστατίτιδα.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Ναι ρε΄συ , μα να μην υπάρχει ;;;
Και δεν είναι η μόνη μαλακιά με την πάθηση ,εσύ π.χ. έχεις μικρόβιο ουροπαθογόνο γνωστό οπου μπορεί και επιζεί και προφανώς αναπτύσεται στον προστάτη σου χωρίς να σου διημιουργεί προβλήματα και άλλοι με επιδερμικά ή ημιεπιδερμικά τύπου χρυσίζων σταφυλόκοκκου ή στρεπτόκοκκου viridans κτλ τρελαίνονται στους πόνους και στις ενοχλήσεις !
Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που με ενδείξεις έχουν φλεγμονή στο προστάτη !
Εγώ π.χ. όταν υπέφερα και έκανα αναλύσεις  έβρισκα τα 2 παραπάνω!!!
Πραγματικά πάντως Phaethon μετά την λήψη αντιβίωσης καθαρίζει το σπέρμα ,αποκτά την κανονική του σύσταση  με όλα τα απαραίτητα θρεπτικά για την θρέψη αυτών τύπου φρουκτόζης κτλ ,έτσι ωστέ να είναι δυνατά και πολλά εν ζωή ,για να επιτευχθεί η σύλληψη .
Ζωντανό παράδειγμα ο Βέρτης ...Προσωπικά δεν αμφιβάλλω καθόλου για αυτό  , από κάνα 2-3 ουρολόγους το άκουσα πάνω στο καθησυχασμό τους για την αθωότητα της πάθησης ,να μου λένε πως  όταν θα έρθει η ώρα να κάνω παιδί , θα χρειαστεί να πάρω αντιβίωση ...Σταματάνε  τα μικρόβια μέσω της αντιβίωσης(μερικώς εξολοθρεύονται)να καταναλώνουν χρήσιμα για τα σπερματοζωάρια συστατικά  και επιτυγχάνεται η ανάπτυξη αυτών και η κινητικότητα .
Απλά και μπακαλίστικα . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο φόρουμ, θα ήθελα να ρωτήσω όσους απο σας γνωρίζεται. Ο σύζηγος μου (ετών 37) υποφέρει το τελευταίο διάστημα (1 χρονο περιπου) απο προστατίτιδες δλδ τον πιάνει κανει θεραπεία κ τα λοιπά ολα οκ κ μετά απο κανα 2μηνο-3μηνο παλι απο την αρχή. Ρε παιδια εσας δλδ σας εχει τυχει ετσι? Δλδ να εχετε προστατιτιδα την πολεματε φευγει κ ξαναερχετε? Τι λυσεις προτεινετε? Υπαρχει θεραπεια μια κ εξω? Ευχαριστω εκ των προτερων

vali θα πρεπει  να ανοιξεις καινουργιο θεμα οπου εκει θα αναφερεις και τι παρουσιαζει ο αντρας σου. Αυτο το προστατιτιδα που φευγει και ερχετε ειναι πολυ γενικο.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Καλησπερα σε ολους και σγχαρητηρια για το πολυ καλο αυτο μπλογκ. Εμαι λιγο.. παλιος στο θεμα μια και εχω διαγνωστει με χρονια προστατιτιδα απο το 2001. Ταλαιπωρηθηκα μεχρι το 2005 και για μια περιοδο το 2007  Στη συνεχεια ειχα δυο μεγαλες μονιμες σχεσεις οπου δεν ειχα κανενα συμπτωμα. Το 2012 εμφανιστηκε ενα θεμα στο ανοσοποιητικο το οποιο πλεον παει καλυτερα αν και δεν εχει λυθει (λευκα 2600 αιματοκριτης 38% και αιμοπεταλια 100.000) εδω και 2,5 χροναι ειμαι σε μια μονιμη σχεση , μια φορα που πηγαμε να κανουμε χωρις προφυλακτικο η συντροφος πονεεσε πολυ ειχε και καποια ορατα συμπτωατα στον κολπο ολα εφυγαν γρηγορα με αντιβιωση. Ι εγω μετα απο πολυ καιρο αρχισα να νιωθω τα γνωστα συπτωματα της προστατιτιδας. Πηγα στον ουρολογο εκανα διορθρικο καιι σταμει τεστ (και τεστ ουρων) καιι βγκε σταφυλοκκοκος στο διορθρικο το σταμει και τα ουρα αρνητικα (δεν παρηγαγα προστατκο υγρ). μου εδωσε θεραπεια 2 εβδομαδων με βιπραμπισιν. Στη δευτερη εβδομαδα σε ενα ταξιδι στο εξωετρικο οπου περπατησαμε πολυ με επιασε μεγαλος πονος στο περινεο. (ειναι δυσκολο να υπολογισεις τον πονο αλλα εαν το 10 ειναι το αφορητ αυτο ηταν 8) γυρισα, σταματησα μια βδομαδα το αντιβιοτικο και εκανα ξανα διορθρικο και καλλλιεργεια σπεραμτος. Το διορθρικο βγηκε ανητικο και στη καλιεργεια σπερματος βγηκαν 500-600 κλαμπσιλα (μικρε αποκιες)  ιδιος γιατρος ουρλογος που ξαναεδωσε τωρα βμπαρμισιν για 3 μηνες μαζι με λιμπερπροστα (που παιρνω πρωτη φορα, ειναι καλο;). Ειμαι στην 5η μερα της αντιβωσης. Ο πονος ειναι πλεον στο 4 ας πουμε αλλα δεν εχει φυγει, και ειναι κατι που με ενευριζει. Υποψη ειμαι 55 ετων δεν καπνιζω δεν πινω υτε σταγονα και κανο πολυ καλη διατροφη . Βεβαια καπως καθιστικη ζωη Ψυχολογικα παρολη την κριση ειμαι πολυ καλα αφεος γατι κανω αυτο που αγαπω και αφερεου επειδη ειμαι σε μια εξαιρετικη σχεση. Φυσιακ το ασυνειδητο παιζει παιχνιδια αλαλ ειλικρινα δεν ειναι τιποτα σοβαρο. Πως πισευτε οτι εξηγειται αυτο το λαπσυς. ΥΓ η συντροφος μου εκανε καλλιεργεια και εχει απλα κατι μυκητες που αντιμετωιζονται με μαι αντιβιωση που θα παρει απαξ. και οτι δεν κανουεμ ΠΟΤΕ χωρις προφυλακτικο. Περιμενω τα σχολια σας. Και παλ πολλα συγχαρητηρια!

Παράθεση από: Hyper Ban στις 24 Απριλίου, 2013, 07:29:11 ΜΜ
Ναι ρε΄συ , μα να μην υπάρχει ;;;
Και δεν είναι η μόνη μαλακιά με την πάθηση ,εσύ π.χ. έχεις μικρόβιο ουροπαθογόνο γνωστό οπου μπορεί και επιζεί και προφανώς αναπτύσεται στον προστάτη σου χωρίς να σου διημιουργεί προβλήματα και άλλοι με επιδερμικά ή ημιεπιδερμικά τύπου χρυσίζων σταφυλόκοκκου ή στρεπτόκοκκου viridans κτλ τρελαίνονται στους πόνους και στις ενοχλήσεις !
Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που με ενδείξεις έχουν φλεγμονή στο προστάτη !
Εγώ π.χ. όταν υπέφερα και έκανα αναλύσεις  έβρισκα τα 2 παραπάνω!!!
Πραγματικά πάντως Phaethon μετά την λήψη αντιβίωσης καθαρίζει το σπέρμα ,αποκτά την κανονική του σύσταση  με όλα τα απαραίτητα θρεπτικά για την θρέψη αυτών τύπου φρουκτόζης κτλ ,έτσι ωστέ να είναι δυνατά και πολλά εν ζωή ,για να επιτευχθεί η σύλληψη .
Ζωντανό παράδειγμα ο Βέρτης ...Προσωπικά δεν αμφιβάλλω καθόλου για αυτό  , από κάνα 2-3 ουρολόγους το άκουσα πάνω στο καθησυχασμό τους για την αθωότητα της πάθησης ,να μου λένε πως  όταν θα έρθει η ώρα να κάνω παιδί , θα χρειαστεί να πάρω αντιβίωση ...Σταματάνε  τα μικρόβια μέσω της αντιβίωσης(μερικώς εξολοθρεύονται)να καταναλώνουν χρήσιμα για τα σπερματοζωάρια συστατικά  και επιτυγχάνεται η ανάπτυξη αυτών και η κινητικότητα .
Απλά και μπακαλίστικα . . .

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι θεραπεια κανεις?