Καλησπέρα και εύχομαι προκαταβολικά καλή ανάρρωση σε όλους.

Θα ήθελα να γράψω και εγώ με τη σειρά μου το πρόβλημα, το οποίο με ταλαιπωρεί εδώ και 10 μήνες σχεδόν.
Θα αναφέρω όσο πιο συνοπτικά μπορώ τι συνέβη από πέρυσι (2019) μέχρι σήμερα για να έχετε μια καλύτερη εικόνα.

Πέρυσι τον Μάρτιο είχα μια επαφή με άτομο του αντίθετου φύλου και μετά από 1 μερα το πολύ άρχισε να υπάρχει ενόχληση (τσούξιμο/κάψιμο) στη βάλανο.
Μετά από λίγες μέρες άρχισε να δημιουργείται και πρήξιμο στον αριστερό όρχι. Σε εκείνο το σημείο επισκέφθηκα ουρολόγο, ο οποίος μου χορήγησε αντιβίωση και αισίως οι 2 ενοχλήσεις έφυγαν. Παράλληλα κάναμε και υπέρηχο και βρηκαμε ότι υπήρχε και κιρσοκήλη 3ου βαθμού (λόγω πρηξίματος φυσικά καθώς μετά από ένα μήνα έδειχνε μόλις 1ου βαθμού).

Μετά από αυτό το σημείο έκλεισα ραντεβού για χειρουργείο σε δημόσιο νοσοκομείο οπου έκανα εγχείρηση κιρσοκήλης (Μάιος). Μου χορηγήθηκε αντιβίωση για πάνω από μια εβδομάδα και από εκείνο το σημείο όλα ήταν μια χαρά, δίχως προβλήματα και ενοχλήσεις.

Μετά από μερικούς μήνες και συγκεκριμένα τον Νοέμβριο του 2019, ξαφνικά (κατόπιν πράξης αυτοικανοποίησης) άρχισε να δημιουργείται τσούξιμο/αίσθημα καύσου στη βάλανο, το οποίο δεν υποχωρούσε. Ύστερα από μερικές μέρες άρχισε να δημιουργείται και άλγος στον όρχι (μόνο στον αριστερό που είχε γίνει το χειρουργείο) χωρίς πρήξιμο όμως.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα επισκέφθηκα διαφορετικούς ουρολόγους και μου είπανε ότι παρουσιάζω συμπτώματα υποτροπιάζουσας βαλανοποσθίτιδας και αυτό συμβαίνει επειδή έχω κοντό χαλινό. Τον περασμένο Μάιο λοιπόν μην έχοντας άλλη επιλογή προχώρησα σε μικροεπέμβαση στο χαλινό. Το πρόβλημα συνέχισε να υφίσταται και τελικά στον τελευταίο ουρολόγο που επισκέφθηκα μου είπε ότι η ύστατη λύση είναι η περιτομή εφόσον δεν βλέπω καμια διαφορά. Οπότε τέλη του περασμένου Ιουλίου
προχώρησα και στην περιτομή. Η κατάσταση έκτοτε καλυτέρευσε για περίπου 20 μέρες, όπου δοκίμασα πάλι να αυτοικανοποιηθώ για να δω κιόλας αν θα παρουσιάσω τα ίδια συμπτώματα που είχα όλο το προηγούμενο διάστημα, το αποτέλεσμα: μετά από 1 εβδομάδα περίπου εμφανίστηκαν ξανά στον ίδιο βαθμό όλες οι ενοχλήσεις που είχα το προηγούμενο διάστημα.

Σημείωση: Από τον Νοέμβριο του 2019 έχω χρησιμοποιήσει Daktarin (άπειρες φορές), έχω χάσει επίσης 15 κιλά, κάνω σε καθημερινή βάση γυμναστική, προσέχω τη διατροφή μου και ουσιαστικά δεν υπάρχει καμια ουσιαστική μεταβολή. Ακόμα, όλες οι εξετάσεις στις οποίες έχω υποβληθεί (ουρολογικές, αιματολογικές, σπέρματος κλπ)
δεν δείχνουν το παραμικρό. Επίσης, έχω κάνει και 2 ή 3 υπερήχους σε ιδιώτες και δεν δείχνουν κιρσοκήλη, ενώ στο δημόσιο νοσοκομείο δείχνουν υποτροπή σε κιρσοκήλη και ύπαρξη υδροκήλης..πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστεψω.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη συμβουλή σας καθώς νιώθως κάπως απεγνωσμένος, αν και προσπαθώ να παραμείνω όσο περισσότερο στωικός γίνεται.
Αυτά που μου συμβαίνουν πιστεύετε πως είναι συμπτώματα από τον μύκητα candida; Και αν ναι, τι προτείνετε σε αυτό το σημείο;

Επίσης, υπάρχει κατά τη γνώμη σας αλληλεπίδραση μεταξύ πέους και όρχεως, η οποία δημιουργεί αυτή την δυσφορία;

Τέλος, υπάρχει περίπτωση να είναι προστατίτιδα;

Σας ευχαριστώ και πάλι,
Αθηναίος

Αθηναιος καλημέρα.
για την αρχή της περιπέτειας και τις 2 επεμβάσεις δεν έχω να σου πω κάτι προς το παρόν. Εκτιμώ όμως ότι κινήθηκες αρκετά, αν όχι πολύ γρήγορα στο να πάρεις αυτές τις 2 αποφάσεις.
Ούτε θα σου απαντήσω προς το παρόν (δεν μπορώ) αν είναι (ή μπορεί να είναι) προστατίτιδα.
1. Για καντιντα πως σου ήρθε? Από που προέκυψε? Έψαξες και βρήκες εσύ συμπτώματα που σου ταιριάζουν? Στο είπε ουρολόγος? Daktarin γιατί έβαζες και πού?
2. Μετά από όλα, κάνεις τους υπερηχους και βλέπεις πιθανότητα υποτροπής κιρσοκήλης. Κάνεις έγχρωμο ή απλό υπέρηχο? Σου έχει μιλήσει ουρολόγος για την αναστροφή ροής?
3. Οι όρχεις, το "σακούλι" είναι "κρεμασμένο"? Δηλαδή, αντί να είναι στην "παλιά" τους κατάσταση, αν σταθείς όρθιος, αισθάνεσαι ότι οι όρχεις κρέμονται και έχεις μια δυσφορία η/και πόνο (πολύ ήπιο)? Και το "σακούλι" φαίνεται σαν να είναι "άδειο"? Σε αντίθεση με το παρελθόν που ήταν διαφορετικό?
4. Τι εννοείς "αν υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ πέους και όρχεος"?

5. Σπερμοδιάγραμμα έχεις κάνει καθόλου τον τελευταίο χρόνο? Έχεις τιμές/δεδομένα για την ποιότητα του σπέρματος? Έχεις δει καμιά διαφορά στο σπέρμα?