Θα ήταν χρήσιμο να υπήρχε ένα θέμα όπου θα συγκεντρώνονται οι διάφορες μη φαρμακευτικές οδηγίες για την αντιμετώπιση της νόσου.
Οδηγίες των ιατρών μας, ή δικές μας παρατηρήσεις.

Διατροφικές οδηγίες, τι βοηθάει, τι πρέπει να αποφεύγουμε.
Στάση σώματος, κάθισμα, περπάτημα, άσκηση.
Κρύο – ζέστη, καλοκαίρι – χειμώνας.
Ζεστό μπάνιο, καυτό μπάνιο, υγειηνή.
Ρούχα – εσώρουχα.

Και γενικότερα ότι μπορεί, αποδεδειγμένα να βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Πολύ καλή η ιδέα σου. Μια μικρή ένσταση έχω μόνο στο
ΠαράθεσηΚαι γενικότερα ότι μπορεί, αποδεδειγμένα να βοηθήσει.

Πιστεύω ότι επειδή πολλά από τα συμπτώματα είναι υποκειμενικά π.χ. ενοχλήσεις και πόνος είναι δύσκολο να καταλήξεις σε απόδειξη ότι κάτι σε βοηθάει. Πρόσθεσε το ότι πρέπει να εφαρμόζεις κάτι για καιρό και συστηματικά για να είναι οι παρατηρήσεις σου βάσιμες και πρόσθεσε και το φαινόμενο placebo που πολύ συχνά με έκανε οτιδήποτε κι αν δοκίμαζα να νομίζω στην αρχή ότι με βοηθάει. Τέλος να σου πω ότι καθώς τα συμπτώματά μου εξελίσσονταν, πράγματα που παλαιότερα νόμιζα ότι με πείραζαν άρχισα να νοιώθω ότι πλέον με βοηθάνε. Οπότε κάτι μπορεί να σε βοηθάει ή το ίδιο πράγμα να σε ενοχλεί ανάλογα με το σε τι φάση βρίσκεσαι. Οπότε νομίζω είναι πολύ σημαντικός και ο βαθμός / ποσότητα στον οποίο κάνεις κάτι. Μπορεί σε δεδομένη ποσότητα να είναι ωφέλιμο ενώ σε μεγαλύτερη ή μικρότερη ποσότητα βλαβερό.

Μετά από αυτά, να πω τι παρατήρησα εγώ:

Μου είπε ένας γιατρός να αποφεύγω το αλκοόλ και τα καυτερά. Σίγουρα όσο έπαιρνα αντιβίωση δεν έπινα. Μετά την αντιβίωση και έχοντας ακόμα συμπτώματα, πρωτοήπια και είχα την εντύπωση αρχικά ότι με επηρέασε. Ήταν η ιδέα μου ή η προδιάθεση που είχα ότι θα με χαλάσει. Γενικά έκτοτε βγαίνω και πίνω αρκετά χωρίς να με επηρεάζει καθόλου. Άλλοι όμως νοιώθουν ότι τους βλάπτει. Ούτε τα καυτερά με επηρέασαν.

Ζεστά ή και καυτά μπάνια (sitz bath). Τα δοκίμασα και πίστευα ότι με χαλαρώνουν στην πυελική περιοχή και με βοηθάνε. Όμως είναι τραγικά βλαβερά για την γονιμότητα και τα έκοψα.

Κρύο: όσο τα συμπτώματά μου ήταν έντονα μου προκαλούσε πόνους, ενοχλήσεις και ειδικά συναίσθημα σαν κράμπα στον όρχι. Τώρα πλέον δεν με επηρρεάζει καθόλου.

Ρούχα - εσώρουχα: αποφεύγω σλιπάκια και στενά εσώρουχα. Φοράω μποξεράκια και συχνά καθόλου εσώρουχα (!) και πάντα φαρδιά παντελόνια ή φόρμες. Πιστευω με βοήθησε πολύ.

Τρέξιμο: όσο είχα έντονα συμπτώματα με ενοχλούσε. Ένοιωθα ότι κάτι πονεμένο εκεί μέσα ταρακουνάται. Όταν άρχισαν τα συμπτώματα να καταλαγιάζουν και έπαψε να με ενοχλεί του έδωσα και κατάλαβε και νομίζω με βοήθησε πολύ.

Γυμναστική: τα βάρη σε ασκήσεις που επιβαρύνουν τη μέση μου προκαλούν μικροσυμπτώματα ακόμα και τώρα. Όταν είχα πολλά συμπτώματα, οι κοιλιακοί, οι επικύψεις και ότι με έκανε να διπλώνω και να στριμώχνω την λεκάνη με ενοχλούσε.

Για τη στάση σώματος έχω πει ήδη πολλά σε αντίστοιχο topic.   
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0