Παράθεση από: Phaethon στις 24 Σεπτεμβρίου, 2012, 10:05:54 ΠΜ
John με συγχωρείς αλλά εδώ μου φαίνεται λίγο ρηχή η θέση σου. Υπάρχουν άνθρωποι που εκδηλώνουν το ΣΧΠΑ από υπερβολικά επίπεδα στρες. Μπορεί να μην είναι η περίπτωσή σου αλλά είναι πολλών ανθρώπων και υποπτεύομαι ότι αυτό έπαιξε καταλυτικό ρόλο και στη δική μου περίπτωση. Πάντα μέσα στη δουλειά με πιάνω να σφίγγω τα σαγόνια μου αλλά και τους πυελικούς μυς. Το paradoxical relaxation σε μαθαίνει κάποιες ώρες τις ημέρας να αποβάλεις από τους μυς την ένταση που σου προκαλεί το στρες και αυτό είναι ζωτικής σημασίας για τους ανθρώπους αυτούς. Περιλαμβάνει κυρίως αναπνοές αλλά και άλλα πράγματα. Όσοι έχουν κάνει γιόγκα θα καταλάβουν.

Κοίτα , το βασικό είναι να μην ξεχνιέσαι και "σφίγγεις" τους μυες του πυελικού πατώματος (το κάνουμε συνέχεια άθελά μας). Αυτό ναι με αυτό συμφωνώ.
Tα υπόλοιπα που γράφει στο paradoxical relaxation ,απ όσο θυμάμαι δηλαδή γιατί έχει περάσει καιρός που διάβασα το βιβλίο και δεν το έχω πια στα χέρια μου, τα είχα θεωρήσει βλακείες.

Παράθεση από: Super Ban στις 24 Σεπτεμβρίου, 2012, 02:15:20 ΜΜ

3)Oχι , το δικο μου δεν εχει καμια σχεση με αυτο .Αυτο που  αγορασες τοτε   ειναι σχεδον ιδιο  με το aneros  αρα καλα θυμομουν . Ζητω συγνωμη βεβαιως  διοτι δεν ειναι το ιδιο .


Και γω για κάποιο περίεργο λόγο ήμουν σίγουρος οτι είχες πάρει το aneros!!! χαχαχα!
Τώρα το είδα αυτό που πήρες απο το blog του κένταυρου.
Οντως μοιάζει πολύ με το wap wand. Δε βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορεί να κάνει εξίσου καλή δουλειά. Δοκίμασες να πιέσεις σε σημεία εκτός του προστάτη ?

#17 24 Σεπτεμβρίου, 2012, 08:51:51 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου, 2012, 07:38:52 ΜΜ από Super Ban
...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

'Ενα καινούργιο link σχέτικο με το θέμα αυτό  και στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ με τίτλο:

'' Η  υπερβολική χρήση πορνό μπορεί να προκαλέσει Στυτική Δυσλειτουργία''

http://www.ourlife.gr/permalink/19038.htm

Είναι βεβαιώς σχετικό με το θέμα που είχα ανεβάσει προ ημερών .Ένας ''ανώνυμος΄΄το ανέβασε στο blog του Κένταυρου  και είπα να το αναρτήσω και εδώ

Διαβάστε το .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ντοκουμέντο συναγωνιστές!!!! Πως η κρίση και το στρες μας ωθεί στην χρόνια προστατίτιδα!!!!

http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/276852
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

http://www.herballove.com/guide/chronic-prostatitis-caused-over-masturbation

Σημαντικές πληροφορίες στα Αγγλικά για την σύνδεση του υπερβολικού αυνανισμού με την εκδήλωση συμπτωμάτων Χρόνιας Προστατίτιδας / Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ακομα ενα παρεμφερες με τα προηγουμενα κειμενο που επιβεβαιωνει ξανα τις οποιες ανησυχιες μου...Διαβαστετο.
5*
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: SUPER_SUPER BAN στις 13 Οκτωβρίου, 2012, 09:48:44 ΜΜ
'Ενα καινούργιο link σχέτικο με το θέμα αυτό  και στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ με τίτλο:

'' Η  υπερβολική χρήση πορνό μπορεί να προκαλέσει Στυτική Δυσλειτουργία''

http://www.ourlife.gr/permalink/19038.htm

Μου είχε παραπέσει αυτό το ποστ και δεν το είχα κοιτάξει...εκπληκτικό! Αντιγράφω το κείμενο για ευκολία (καλή ευκολία  ;D )

ΠαράθεσηΟλοένα και περισσότεροι νέοι άνδρες αναζητούν την ερωτική διέγερση και ευχαρίστηση μέσω του πορνό και του αυνανισμού. Παγκοσμίως νέα άτομα από διάφορους πολιτισμούς, με διαφορετικό επίπεδο εκπαίδευσης, θρήσκευμα, στάσεις, αξίες, διατροφή και διαφορετικές προσωπικότητες, ζητούν βοήθεια. Το ιστορικό όλων παρόμοιο: βλέπουν πολύ πορνό στο διαδίκτυο και αναζητούν συνεχώς καινούριο και πιο «ακραίο» υλικό.

Πολλοί έχουν επισκεφθεί ιατρούς, έχουν υποβληθεί σε διάφορες δοκιμές και έχουν χαρακτηριστεί «μια χαρά» σωματικά. Ούτε οι ίδιοι, ούτε οι γιατροί τους θεωρούν την υπερβολική χρήση πορνό ως πιθανή αιτία για το πρόβλημα της απόδοσής τους. Οι περισσότεροι ήταν σίγουροι ότι «ο αυνανισμός δεν μπορεί να προκαλέσει στυτική δυσλειτουργία». Η τελική διάγνωση ήταν σε γενικές γραμμές το «άγχος απόδοσης».

Είναι πραγματικά το άγχος η αιτία; Εδώ είναι ένα απλό τεστ: Προσπαθήστε να αυνανιστείτε χωρίς τη χρήση πορνό και χωρίς να φαντασιωθείτε- μόνο με το αισθησιακό άγγιγμα. Χρησιμοποιήστε την ίδια ταχύτητα και την πίεση, όπως θα κάνατε κατά τη συνουσία. Πώς είναι η στύση σας, χωρίς πορνό; Αν το πέος σας δεν είναι πλήρως όρθιο ή χρειάζεται προσπάθεια για να έχει στύση, τότε πιθανότατα το άγχος δεν είναι η πηγή των προβλημάτων σας.

Και ενώ τα επίμονα προβλήματα απόδοσης δημιουργούν άγχος, φαίνεται να είναι δύσκολο να καθορίσει το άτομο που τελειώνει ο εθισμός και που αρχίζει το άγχος. Ο συνδυασμός και των δύο εμπλέκεται σε πολλές καταστάσεις.

Πρόσφατα, Ιταλοί ουρολόγοι επιβεβαίωσαν την σύνδεση της ΣΔ με το πορνό μέσω μιας μεγάλης έρευνας. Όταν ερωτήθηκε σχετικά με την έρευνα, ο ουρολόγος Carlo Foresta (επικεφαλής της Ιταλικής Εταιρείας Ανδρολογίας και Σεξουαλικής Ιατρικής και καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Πάδοβας) ανέφερε ότι το 70% των νεαρών ανδρών που αναζητούν κλινική βοήθεια για σεξουαλικά προβλήματα απόδοσης παραδέχονται ότι χρησιμοποιούν την πορνογραφία στο διαδίκτυο.

Για ανάκαμψη χρειάζονται 6-12 εβδομάδες, κατά την διάρκεια των οποίων πρέπει να αποφεύγεται η ακραία ερωτική διέγερση μέσω ίντερνετ. (Πολλοί αποφεύγουν και τον αυνανισμό για ένα διάστημα, συνήθως επειδή δεν μπορούν να αυνανιστούν χωρίς να βλέπουν πορνό).

Μεταξύ εκείνων που «επανέρχονται», η εξέλιξη είναι εκπληκτικά παρόμοια: Οι άνδρες συνήθως αναφέρουν ότι μετά από λίγες μέρες με έντονη σεξουαλική όρεξη, η λίμπιντο τους πέφτει κατακόρυφα και το πέος τους φαίνεται «άψυχο», «συρρικνωμένο» ή «κρύο». Αυτά τα συμπτώματα συνήθως συνεχίζονται για μέχρι και έξι εβδομάδες, κατά μέσο όρο ( σημαντικός παράγοντας είναι και η ηλικία και η ένταση της χρήσης πορνό). Σταδιακά, οι πρωινές στύσεις επανέρχονται, όπως και η λίμπιντο και ίσως περιστασιακά οι αυθόρμητες στύσεις. Τέλος, υπάρχει η πλήρης αποκατάσταση της υγείας της στύσης και της σεξουαλικής επιθυμίας για τις συντρόφους τους. Το σεξ γίνεται εξαιρετικά ευχάριστο και η χρήση προφυλακτικού δεν αποτελεί πλέον πρόβλημα.

Η αιτία φαίνεται να μην είναι ψυχολογική, δεδομένου ότι τόσοι διαφορετικοί άνδρες άλλαξαν μόνο μία μεταβλητή (τη χρήση πορνό) και το σχέδιο ανάκαμψης ήταν παρεμφερές σε όλους. Γι 'αυτούς τους άνδρες το άγχος είναι δευτερεύον.

Πρόσφατη έρευνα της συμπεριφοράς εθισμού δείχνει ότι η απώλεια της λίμπιντο και της απόδοσης προκύπτει επειδή οι εθισμένοι χρήστες πορνό «μουδιάζουν» τη φυσιολογική αντίδραση του εγκεφάλου τους για την ευχαρίστηση. Αν για χρόνια ξεπερνιούνται τα φυσικά όρια της λίμπιντο με έντονη διέγερση, απευαισθητοποιείται η απάντηση του χρήστη σε μια νευροχημική ουσία που ονομάζεται ντοπαμίνη.

Η ντοπαμίνη είναι πίσω από τα κίνητρα του «θέλω» και όλες τις εξαρτήσεις. Οδηγεί την αναζήτηση για ανταμοιβή. Παίρνουμε μια μικρή εκτόξευση από αυτή κάθε φορά που ερχόμαστε αντιμέτωποι με μία ενδεχόμενη επιβράβευση, με κάτι νέο ή κάτι που μας προκαλεί έκπληξη ή ακόμα και άγχος.

Πειράματα σε ζώα, έχουν αποδείξει ότι η σεξουαλική επιθυμία και οι στύσεις προκύπτουν από τα σήματα της ντοπαμίνης. Κανονικά, τα νευρικά κύτταρα του κυκλώματος ανταμοιβής, που παράγουν ντοπαμίνη, ενεργοποιούν τα σεξουαλικά κέντρα του υποθαλάμου (λίμπιντο), τα οποία με τη σειρά τους ενεργοποιούν τα κέντρα στύσης στο νωτιαίο μυελό που στέλνουν νευρικά ερεθίσματα στα γεννητικά όργανα.

Μια σταθερή ροή των νευρικών ερεθισμάτων που απελευθερώνει νιτρικό οξείδιο στο πέος και στα αιμοφόρα αγγεία του, για τη διατήρηση της στύσης. Το μονοξείδιο του αζώτου με τη σειρά του διεγείρει τα αιμοφόρα αγγεία του διαστολέα cGMP, τον «διακόπτη» που «ανοίγει» και «κλείνει» την υπεραιμία και την στύση.

Έτσι, το μονοπάτι από τον εγκέφαλο στη στύση είναι: Κυκλώμα ανταμοιβής (ντοπαμίνη) > υποθάλαμος > νωτιαίος μυελός > νεύρα > πέος.

Στην περίπτωση που η στυτική δυσλειτουργία (ΣΔ) σχετίζεται με την ηλικία, τις καρδιαγγειακές παθήσεις ή τον διαβήτη, ο κύριος αδύναμος κρίκος τείνει να είναι τα νεύρα, τα αιμοφόρα αγγεία και το πέος. Ωστόσο, για τους άνδρες που η ΣΔ προκαλείται από το πορνό, ο αδύναμος κρίκος δεν είναι το πέος, αλλά μάλλον το απευαισθητοποιημένο σύστημα ντοπαμίνης στον εγκέφαλο.

Σε κάποιους χρήστες πορνό η ανταπόκριση στην ντοπαμίνη πέφτει τόσο χαμηλά που δεν μπορούν να επιτύχουν μια στύση χωρίς να δέχονται «χτυπήματα» ντοπαμίνης μέσω του πορνό, με αποτέλεσμα όταν προσπαθούν να έχουν μια πραγματική επαφή να μην τα καταφέρνουν και να διέπονται από το αίσθημα του πανικού.

Ο εγκέφαλος χρειάζεται μια ευκαιρία για «επανεκκίνηση», δηλαδή επιστροφή στη φυσιολογική ευαισθησία της ντοπαμίνης. Αυτό μπορεί να διαρκέσει μερικούς μήνες, ενώ η διακοπή μπορεί να είναι «επώδυνη». Εκτός από μια ανησυχητική προσωρινή πτώση της λίμπιντο, μερικά άτομα έχουν κι άλλα συμπτώματα λόγω της στέρησης όπως αϋπνία, ευερεθιστότητα, πανικό, απόγνωση, προβλήματα συγκέντρωσης.

Εάν πάσχετε από νεανική ΣΔ, και επιθυμείτε να ανακτήσετε τη στύση σας, να είστε αισιόδοξοι. Όπως ένας άνδρας, δήλωσε μετά την επιτυχή δίμηνη πειραματική θεραπεία του:

1. Διορθώνεται 100%.
2. Θα είναι πιθανώς ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχετε κάνει ποτέ.
3. Αν θέλετε την σεξουαλική σας ζωή πίσω, δεν έχετε άλλη επιλογή.

Πηγή: psychologytoday

Το άρθρο επιμελήθηκε ο Πέτρος Δρέττας, ωστόσο δεν συμφωνεί με την άποψη του συγγραφέα.

Πέτρος Δρέττας,
Χειρουργός, Ουρολόγος-Ανδρολόγος,
Δ/ντής του Ανδρολογικού Ινστιτούτου Αθηνών,
www.andrologia.gr
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Phaeton,θα σε μαλωσω .
Αυτο στην ουσια κατεμε ,ηταν το site που μου κινησε ολη την περιεργεια να ψαχτω γυρω απο την.ντοπαμινη και να βρω το σχετικο συμπληρωμα αυτης οπου ειναι και adaptogen .
Aυτο ηταν το SITE  που στην ουσια με εκανε να κοψω την αυτοικανοποιηση και να φτασω στα σημερινα εκπληκτικα αποτελεσματα ...Ποια ειναι αυτα ;Αναγραφονται πιο πανω απο τον συγραφεα ..
Αποχη παιδες ,κοψτε την μαλακια ,αγγιξτε ελαχιστα το πουλι σας και βρειτε μια γκομενα να το κανει για εσας . 
Προσεξτε ομως ,σε αποδεδειγμενα μικροβιακες προτατιτιδες με μεγαλη αναπτυξη μικροβιων οπως αυτες με χλαμυδια οπου ειναι και αφροδισιο ,φοβαμαι πως δεν ενδυκνεται ...
Ας μην επαναλαμβονομαι για τα συμπτωματα σεξουαλικης εξαντλησης ,υπαρχουν ολα εδω ...
Το SITE το.σχετικο που ανεβασε ο PHAETHON λέει πως μεχρι και  η τριχα λεπτενει πεφτει.Αγαπατε τα μαλια σας ;;;;ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΆ!!!!!!!!τ
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Κοίτα να δεις....

Παλιά μας λέγαν ότι τυφλώνει και δεν το πιστεύαμε... Αλλά μάλλον άλλο πράγμα εννοούσαν ότι τυφλώνει ο αυνανισμός...

Παρακαλουθώ τα πάντα....

Προσωπικά θα ψάξω λιγάκι την σύνδεση ΣΠΑ και ΣΕΕ (Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου) που αδιαμφισβήτητα είχα και νομίζω ότι επιδρά το ένα με το άλλο...
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Αν μπεις στο αμερικάνικο chronicprostatitis.com θα βρεις "άπειρα" ιστορικά ασθενών που έχουν ταυτόχρονα Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου (Irritable Bowel Syndrome ή IBS στα αγγλικά) και "προστατίτιδα".

Και εδώ πολύ σύντομα παρατήρησα ότι σχεδόν οι μισοί που γράφουν ιστορικό πάσχουν από Chron, Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου, Σπαστική Κολίτιδα ή τουλάχιστον αιμοροιδες. Πλέον αποκλείω ότι αυτό είναι τυχαίο. Έχει ανοιχτεί και ειδικό θέμα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Agxwmenos αν βρείς κατι για Ευερέθιστο και προστατίτιδα κάνε έναν κόπο να με ενημερώσεις γιατι πάσχω και από το πρώτο και αυτην την εποχή είναι σε έξαρση...... Phaethon συγνώμη αλλά δεν βρίσκω το θέμα που έχει ανοιχτή(μεγάλη στραβωμάρα) :D
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

iceman εδώ είναι το topic (καλά μην φανταστεις ότι έχει ακόμα και καμμιά τρομερή ύλη): http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=609.0
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Λοιπόν παιδιά η θετική εξέλιξη είναι οτι είμαι σκληρός μετά από καιρό και με διάρκεια...Όμως κάθε μα κάθε φορά που αυνανίζομαι...έχω άσχημα αποτελέσματα..Είναι απίστευτο.Το γράφω και εδώ και εύχομαι να το τηρήσω..Super Ban που είσαι γνώστης...2 μήνες είναι το βασικό όριο?Μπορεί να χρειαστεί και παραπάνω?Τελείωσε η πλάκα...το πήρα απόφαση..Το μυαλό μου μου το λέει πολύ καιρό...Όποτε μα όποτε αυνανίζομαι τελειώνω χαλαρός..ενώ όταν κάνω αποχή 4 μέρες και είμαι με τη γκόμενα είμαι σχεδόν όπως παλιά..Λείπει ένα κλίκ...Αυτό το γαμημένο κλίκ που αλλάζει το μυαλό...Ξεκινάω από σήμερα και περιμένω να μου γράψεις για το χρονικό όριο αδερφέ..Μπορώ να αντέξω και θα το κάνω.
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

Οτι λεει στο αρθρο κανω και εγω ,τιποτα παραπανω.Επισης τρεχει ακομα ως διαδικασια και ειναι κατι που λεω να διατηρησω ετσι για παντα ...
Επισης και επειδη τα γραφεις λιγο περιεργα , πες μας ποιο ειναι το προβλημα και τι  εισαι ,φρικαρισμενος ή χαρούμενος;Μου εκαψες το κεφαλι...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .